top of page

Kotek w swoim nowym domu

 

Po przywiezieniu kotka do swojego nowego domu musimy dać mu trochę czasu na oswojenie się z nowym otoczeniem (dźwiękami, zapachami, itp.). Gdy nas nowy członek rodziny opuści  transporter (jest niezbędny do bezpiecznego przewożenia naszego pupila) rozpoczyna się zwiedzanie. Nie należy wyciągać go na siłę. Należy ustalić gdzie będzie jadł - najlepiej w kuchni i gdzie będzie stała kuweta - najlepiej w ustronnym, spokojnym miejscu. Po oswojeniu się z otoczeniem nasz nowy kotek na pewno zacznie zwracać uwagę na nowych opiekunów i przejawiać chęci do zabawy. Od tego momentu można uznać, że wszystko zaczyna iść w dobrym kierunku i kot się aklimatyzuje

PODATEK OD KOTA

 

Kupując od hodowcy kota nabywca podpisuje szczegółową umowę, zawierającą podstawowe dane dotyczące kota (rasę, płeć, numer rodowodu, numer chipa, imiona rodziców, a także cenę), oraz kwestie dotyczące opieki weterynaryjnej, przeznaczenia kota (do hodowli lub „na kolanka”) itp. Podpisanie umowy kupna - sprzedaży kota to czynność cywilnoprawna, a ta jest obciążona obowiązkiem podatkowym. Dotyczy to zarówno kota kupionego w Polsce, jak i za granicą, w przypadku gdy nabywca mieszka w Polsce i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.
Podatnik (czyli kupujący kota, który kosztował więcej niż 1000 zł) jest zobowiązany w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, złożyć deklarację (PCC-3) w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć (stawka podatku wynosi 2 procent ceny kota) i wpłacić podatek.

ZABAWY Z KOTEM  

Zabawa jest dla kotka czymś tak naturalnym, jak polowanie, jedzenie, czy załatwianie potrzeb fizjologicznych. Jeśli dostarczymy kotu odpowiednich bodźców i poświęcimy kilkanaście minut dziennie na wspólne aktywności, sprawimy, że futrzak będzie szczęśliwy.

PIELęNGNACJA

Koty Ragdoll nie wymagają kosztownej i czasochłonnej pielęgnacji. Stosunkowo chętnie dają się szczotkować, należy to robić raz w tygodniu. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków. Służą temu specjalne obcinaczki, które można kupić w sklepach dla zwierząt.

ŻYWIENIE Tryb życia kota Ragdoll w porównaniu do innych kotów jest mniej aktywny. Dlatego powinien dostawać odpowiednią dawkę energii zawartą w różnorodnej diecie w temperaturze pokojowej. Zimne jedzenie nie pachnie i nie jest wskazane dla wrażliwego kociego brzuszka. Aby utrzymać go w idealnej kondycji, karma powinna charakteryzować się wysoką zawartością białka, najlepiej na poziomie 40%. Na mokro zaleca się podawać raz dziennie pokarm z puszki (sprawdzonych marek, w których powinno się znaleźć wołowinę, cielęcinę, ryby, drób i dziczyznę. Jednak nie tylko mięsem kot żyje (choć głównie). Jeśli wystarczająco wcześnie przyzwyczaimy naszego kota do jedzenia niewielkiej ilości warzyw (zawartej np. w suchej karmie), będzie on zdrowszy. Suche pożywienie i woda powinny być dostępne dla kotów przez cały dzień, żeby mogły jeść i pić kiedy mają na to ochotę. Do picia woda. Kotek powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody w temperaturze pokojową. Pamiętać należy, że żaden kot nie lubi częstych zmian karmy - wiec przyzwyczajając kota do konkretnej karmy trzeba wybierać taką, która będzie stale dostępna.

DOMOWE PUŁAPKI CZYCHAJĄCE NA KOTA

Przewidując niektóre zachowania naszego kota możemy starać się maksymalnie ograniczyć czyhające na niego niebezpieczeństwa. Np:

- Kable elektryczne. Kot może je przegryźć lub zaplątać się i udusić. Dlatego wszystkie  kable powinny być pochowane. Dobre są też specjalne osłonki na kable z plastiku               odporne na kocie zęby.

- Okna i balkon warto zabezpieczyć przy pomocy siatki, tym bardziej jeżeli mieszkamy na      piętrze, nie zawsze kot spada na cztery łapy. Śmiertelnym niebezpieczeństwem są także      okna uchylne, na nie też można założyć siatkę ochronną

NIEZBĘDNE ZAKUPY

Decyzja o pojawieniu się nowego domownika - kota - uruchamia szereg działań zakupowych. Pragniemy mu zapewnić jak najlepsze warunki i sprawić, żeby jego życie było długie, szczęśliwe i komfortowe. Z tą myślą idziemy na zakupy po wszystkie niezbędne artykuły

1 .KARMA

 Sucha czy mokra

 Najważniejszy jest skład.

-mięso, tłuszcz i podroby(powinny mieć zdecydowanie mniejszy udzia procentowy niż mięso mięśniowe)konkretnie określonego gatunku zwierząt np.(królika, serca kacze, wątróbka jagnięca)

Mogą znaleźć się jaja kurze, przepiórcze lub innych ptaków

Mięso ryb powinno mieć wyszczególniony gatunek

Opcjonalnie warzywa dostarczające węglowodanów i błonnika-max10%

Dodatkową taurynę-minimalna ilość to 1500mg/kg

Olej z ryb jako źródło kwasów omega-3

Dodatkowe witaminy  „deficytowe”A,E,D3,witaminy z grupy

Minerały”deficytowe”:wapń,sód,żelazo,jod,miedz,cynk,potas,selen,mangan.

Niezależnie od powodu czasami istnieje potrzeba zmienić pokarm swojego kota, a to może być wyzwaniem. Po pierwsze trzeba działać powoli, ważne jest, aby układ pokarmowy kota miał czas na dostosowanie się do nowego pożywienia.
Należy dodawać po trochu nowy pokarm do obecnego przez około tydzień. Mniej więcej 25 % dotychczasowego jedzenia zastępuje się nowym i miesza ze sobą. Stopniowo – co 2-3 dni – zwiększa się o 25% udział nowego pokarmu, aż do uzyskania 100% .

2. Transporter duży i solidny, najlepiej plastykowy, gdyż łatwo utrzymać go w czystości
3. Miski, karmiki, poidła: jest ich do wyboru, do koloru, jednak warto zwrócić uwagę na to, by były dostosowane do wielkości kota (warto też wybrać takie, które łatwo umyć, uzupełnić).
4. Mata ochronna pod miski itd. (zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości na podłodze, chroni też podłogę przed zalaniem czy przebarwieniem – w przypadku podłóg drewnianych).
5. Kuweta – dla Ragdolli najlepiej duża i solidna. My polecamy kuwety z wysokim rantem, kryte i z uchylnymi drzwiczkami, (Uwaga: żaden filtr nie działa tak wydajnie jak regularne czyszczenie kuwety!).
6. Żwirek do kuwety: są rozmaite i wszystkie przetestowaliśmy. Polecamy Benek Naturalny z glinki bentonitowej

Wybór jak z kuwetą, pan chce, kot decyduje. Nie należy szukać cudownego lekarstwa (ten droższy często zapachowy na dłużej nie starczy), ma służyć do jednego, a potem do śmieci 

9. Łopatka do żwirku, a właściwie do czegoś „innego” (powinna być dostosowana do granulacji żwirku, najlepiej duża i sztywna, zintegrowana z podstawką/stojakiem).
10. Wycieraczka przed kuwetę (nie jest oczywiście konieczna, jednak w znacznej mierze pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się żwirku po mieszkaniu/domu).
11. Środki czystości – winny się znaleźć w zasięgu kuwety, przede wszystkim papierowy ręcznik i płyn antybakteryjny w rozpylaczu (niekiedy zdarza się bowiem, że jakieś nieczystości zostają wyniesione z kuwety na kocich łapach
12.Drapak powinien być jak najwyższy, mieć półki ułatwiające wskakiwanie na wyższe poziomy, rozety w których koty lubią leżeć. Niektóre koty lubią spać w hamakach inne w budkach.

Gdzie postawić drapak? Najlepiej w miejscu, z którego będzie miał dobry widok na cały pokój dzienny, z dala od okien (bezpieczeństwo) w okolicach kaloryfera (ciepło). Nie w sypialni. Jeżeli mamy niewiele wolnego miejsca w domu, możemy kupić drapak wieszany na ścianie czy drzwiach. Mają różne kształty i nie zajmują przestrzeni na podłodze!

13. Legowiska, budki itd. – mogą się kotu podobać lub nie, warto jednak wybrać takie, które można łatwo uprać (kot i tak sam zadecyduje, gdzie jest mu wygodnie poleniuchować).
14. Nożyczki do obcinania kotu paznokci (nie ma sensu płacić za tę usługę weterynarzowi).
15. Kocie zabawki: .

Kilka małych myszek, piłeczek, laser, wędka z zabawką, kartonowe pudełko z wyciętymi  otworami powinny wystarczyć aby kociak miał się czym zająć.

We wszystkie te (powyższe) akcesoria i artykuły warto zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej: zanim w Państwa domu pojawi się wymarzony Futrzak.

KonTAKT

+48 509952012

Stasiówka, Podkarpackie

  • Instagram
  • Facebook
  • TIK Tok
bottom of page